Jdi na obsah Jdi na menu
 

Na Kleť- z Vyšného

21. 11. 2014

Hora Kleť s výškou 1084 je nejvyšším vrcholem Blanského lesa, velkého lesního komplexu, který leží mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem. Turisté z oblasti, a nejen oni, Kleť a horskou chatu s rozhlednou na jejím vrcholu často navštěvují. V restauraci je k použití kniha výstupů a jsou i tací, kteří vystoupí na vrchol Kletě více jak 350 x za rok. Na Kleť vede řada značených i neznačených turistických cest. Nejoblíbenější pěší cesta vede přímo pod lanovkou z parkoviště u dolní stanice sedačkové lanovky nad Krásetínem, nebo až od vlaku z Holubova. Cesta, kterou popisuji, vede po zelené turistické značce z Vyšného u Českého Krumlova. Je krátká, poměrně pohodlná, vede jižním svahem Kletě a měří 4,5 km.

mapy--2-.jpg

http://www.mapy.cz/s/elR5

Od parkoviště nad Vyšným (1) jděte po silnici a na křižovatce vlevo po zelené značce. Po 30-ti minutách volné chůze odbočí značka ze silnice vpravo (2), aby po dalších 15-ti minutách silnici opět sledovala a po 5-ti minutách odbočila znovu cestou vpravo (3). Na Kleť v té chvíli zbývá ještě vzdálenost 1,5 km. Poslední úsek cesty vzrostlým smrkovým lesem je do prudšího stoupání. Po cca půlhodině vyústí zelená značka na silnici pod Kletí. Na Kleť je doslova jen kousek. Celá cesta trvá volnou chůzí cca 1,5 hodiny. Když jsem jí naposledy šel, předběhl mne muž důchodového věku. Doslova předběhl. Cestu z parkoviště na Kleť běhá pravidelně a trvá mu 32 minut. Jsou i tací.

img_0038-u2.jpg

img_0278.jpg

img_0401.jpg

Na Kleti(4) je horská chata na které se jistě zastavíte. Pokud je dobré počasí, především slunečno, případně v údolí je inverze a je víkend, bývá chata plná a po 11 hodině můžete na místo u stolu čekat. Z výhledu před chatou obhlédněte krajinu a pokud není vše utopené v mlze, vystupte na rozhlednu. Směrem k jihu můžete, především pokud bude inverze, vidět Alpy.

img_0142.jpg

img_0739-u--2-.jpg

img_0738-u.jpg

img_0020-u.jpg

img_0011-u1--2-.jpg

Pro zpáteční cestu můžete zvolit sestup po červené značce kolem hvězdárny (možnost návštěvy si předem zjistěte na internetu). Po 20-ti minutách přijdete na křižovatku cest Pod Výhledem (5). Tady se  červená spojuje s modrou značkou a ta vás povede notný kus cesty. Dalším význačným křížením cest je U Modrého obrázku (6). Sem půjdete z Kletě 1 hod.

img_0050-u.jpg

img_0001-u2.jpg

ad2a2973--2-.jpg

img_3056--4-.jpg

Dalším cílem je rozhledna Granátník, ke které můžete jít přes kopec naučnou stezkou a nebo po silnici, tak jak jsem šel já. Přes křižovatku silnic (7) již mimo značenou cestu, stále po silnici dojdete pod rozhlednu, ze které je jen jednostranný výhled především na Zlatou Korunu (8). Začátkem května je stráň pod rozhlednou krásně fialová kvetoucím hrachorem jarním.

img_0746-u1.jpg

ad2a9724.jpg

Po silnici pod Granátníkem sejděte dolů přes (9) a jděte až k dopravní značce začátek obce (Český Krumlov), kde odbočte vpravo. Přes parkoviště dojděte ke svému autu. Cesta z Kletě přes Granátník vám bude trvat 2 hodiny. Tuto cestu jsme naposledy prošli dnes, 23.11.2014. Dole mlha, na Kleti slunce a teplo. Na jihu vystupovaly Alpy. Krásný den.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář