Jdi na obsah Jdi na menu
 

Maroko - města, pouště, hory a oázy

Na jaře roku 2013, ve dnech 9.4. až 17.4., jsem se zůčastnil turistického zájezdu s okružní cestou po nejnavštěvovanějších památkách Maroka. Dojmy z cesty chci návštěvníkům stránek zprostředkovat především fotografiemi. Fotografie jsou řazeny do složek po dnech cesty s krátkým popisem a odkazem na www. stránky s podrobnými informacemi o jednotlivých navštívených místech.

1-img_0073-u--2-.jpg

Marocké království, s oficiálním názvem AL-Mamlaka al-Maghribia, leží na území severozápadní Afriky. Na severu je omýváno Středozemním mořem a na západě Atlantickým oceánem. Rozloha Maroka je 446 550km2. Je tedy přibližně 6 x větší než Česká republika. (79 000 km2) Hlavním městem je Rabat (Ar-Ribat) s 1 400 000 obyvateli. Největším městem je Casablanka se 3 500 000 obyvateli. Úředními jazyky jsou arabština a francouzština. Obyvatelstvo tvoří ze 70 % arabové s míšenci a z 29% berbeři. Naše návštěva Maroka začala dne 9.4.2013 příletem do Agadiru a procházkou na starou kasbu (pevnost) nad městem. Agadir je úplně nové město. Původní Agadir zcela zničilo v únoru roku 1960 zemětřesení, při kterém zahynulo 15 000 obyvatel města.

10-1-m1100001-u2--2-.jpg

             http://cs.wikipedia.org/wiki/Maroko                                                           

http://www.jiznicechy-foto.cz/fotoalbum/73-maroko---mesta--pouste--hory-a-oazy/agadir/

10.4.2013 Návštěva Casablancy a Rabatu 

Casablanca má v současnosti 3.5 mil.obyvatel. Arabské jméno města je Dar El Baida a to znamená "Bílý dům", snad po jediné stavbě města, která zůstala stát po zemětřesení v 18.stol. Osídlení města sahá až do paleolitu. Pro nás je zajímavé, že po častých námořních přepadech jihu Evropy, ovládli město v roce 1468 Portugalci, později znovu  Berbeři a nakonec Francouzi. Centrem města je náměstí Place Mohammed V. Nejznámější a nejkrásnější památkou je mešita Hassana II. Postavil jí a v roce 1993 dokončil francouzský architekt Pinseauer. Její minaret, vysoký 200 m., z ní činí nejvyšší mešitu na světě. Do vnitřních prostor mešity se vejde 25.000 věřících a 3 x tolik se může shromáždit kolem ní. Je to jediná mešita v Maroku do níž mají přístup nevěřící. Její prohlídka s místním průvodcem (výklad v angličtině) stojí určitě za návštěvu.

  10-3-1-1-20097-2-u2--2-.jpg

cs.wikipedia.org/wiki/Casablanca   

http://www.jiznicechy-foto.cz/fotoalbum/73-maroko---mesta--pouste--hory-a-oazy/casablanka/                                                                    

Rabat je oficiální hlavní město Maroka a oficiální sídlo Jaho Veličenstva krále Mohameda VI. Rozprostírá se na atlantickém pobřeží po obou březích řeky Bou Regreg. Lidé zde žijí již od čtvrtohor. Sídlili zde Féničané, Kartaginci a Římané, kteří založili místo s názvem Chella. Právě toto místo jsme navštívili. Dnes tu stojí ruiny staveb z islámského období (universita), především ze 14.století. V ruinách sídlí početná kolonie čápů a v pozadí jsou hradby mediny. Významnou navštěvovanou stavbou je Mauzoleum Mohameda V. Je to mauzoleum prvního marockého krále po francouzském koloniálním období. Mauzoleum je součástí nedostavěné mešity, která měla být největší na světě. Dnes z ní (po zemětřesení v r.1755) zbyl jen nedostavěný minaret a sloupy.  

10-5-1-m1110108-u2--2-.jpg

    www.svet360.cz/maroko/rabat/                                                                       

http://www.jiznicechy-foto.cz/fotoalbum/73-maroko---mesta--pouste--hory-a-oazy/rabat/

11.4.2013 Meknes a Fes 

Meknes je především symbolem moci významného sultána Moulaye Ismaila. Koncem 17. a začátkem 18.stol. byl obvod hradeb města 45 km a mělo 20 bran. Odtud vedl Moulay Ismail výpady do Evropy. Bojoval především s Portugalci a v jeho vězeních prý skončilo 20 000 křesťanských vězňů. Na hlavním náměstí, Place El Hedim, je slavná brána Bab Mansour. Kromě náměstí jsme navštívili mauzoleum Moulaye Ismaila. Je to po mešitě Hassana II. v Casablance a mauzoleu Mohameda V. v Rabatu, třetí významná islámská památka, kterou může nevěřící v Maroku navštívit. Interiér stojí za prohlídku a je zde možno fotografovat.

11-2-8-m1120031-u2--2-.jpg

 www.libornovotny.cz/Maroko/meknes.htm                                                             

http://www.jiznicechy-foto.cz/fotoalbum/73-maroko---mesta--pouste--hory-a-oazy/meknes/

Fes je jedno z nejslavnějších a nejzachovalejších arabských měst. My jsme Fes viděli poprvé z jižní pevnosti, Borj Sud. Veliké město s překvapivým množství satelitních antén. V době naší návštěvy Fezu tam pobýval král. Podél královského paláce a okolo příjezdové komunikace byli hustě rozmístěny vojenské a policejní hlídky. Maročané si krále váží a pečlivě ho chrání. Medína Fesu, jeho staré město, Fes El Bali, je živoucím skanzenem, který zakonzervoval život v podobě před mnoha staletími. Hodiny můžete procházet spletí uliček, v nichž byste se bez průvodce jistě ztratili, a prohlížet nekonečné množství krámků s množstvím zboží, které snad nelze prodat. Přímo na ulici nebo v příšeří malých dílen vyrábějí lidé tak, jako kdysi. Navštívili jsme keramickou dílnu, ve které lidé, v pro nás nepředstavitelných pracovních podmínkách, vytvářejí krásné užitné předměty. Obědvali jsme v obnovené historické restauraci v medině. Jídlo zdaleka předčila nádherná výzdoba restaurace a výhled z její terasy. Navštívili jsme medresu (náboženskou školu) Bou Inania s překrásnou výzdobou a  i vyhlídku na starou koželužnu, kterou žádný fotograf nemůže vynechat. Poslední zastávkou ve Fezu bylo náměstí Petit Mechouar u Královského paláce. Bohužel Královský palác (Der El Makhzen), o jehož kráse kolují několik staletí jen pověsti, jsme si mohli prohlédnout jen zvenčí.

11-5-6-1120076-u--2-.jpg

                               www.libornovotny.cz/Maroko/meknes.htm                               

http://www.jiznicechy-foto.cz/fotoalbum/73-maroko---mesta--pouste--hory-a-oazy/fes/

12.4.2013 Cesta na jih do Erfoudu

Maroko je zemí mnoha tváří. V některých místech na severu země si můžete připadat jako u nás v polabí. Jinde projíždíte horskými pásmy a čím dále na jih, tím přibývá stepí, skalních pouští a dočkáte se i písečných dun. Pouští je většina země, ale neznamenají jen písek tak, jak si poušť představujeme. Pohoří střední Atlas, kterým jsme k jihu projeli, je takovou kamenitou pouští s trochou trávy, na které se pasou velká stáda ovcí kolem přístřešků berberských pastevců. Typická marocká krajina, oblast Tafilalt. Projeli jsme údolím Ziz s prvními datlovými plantážemi, viděli první palmovou oázu a přijeli do města Erfoud. Erfoud je posledním městem při cestě na jih země, kde jsou ještě úřady a banky. Dále na jih jsou jen berberské vesničky a duny. Nedaleko je západní hranice Alžíru. My jsme odjeli džípy do oblasti dun v okolí vesnice Merzougy (Mirzúgy), projeli se na velbloudech a brouzdali v dunách. Nebylo slunečno, což člověk v poušti jaksi předpokládá, a začalo se stmívat. Džípy stále přivážely pouštěchtivé turisty. Berbeři vydělávali. Fotky nic moc.

12-2-9-m1130061-u2--2-.jpg

 www.lideazeme.cz/clanek/rozpaleny-malebny-i-neklidny-tafilalt                       

http://www.jiznicechy-foto.cz/fotoalbum/73-maroko---mesta--pouste--hory-a-oazy/poust-u-erfoudu/

13.4.2013 Z Erfoudu do Ourzazate 

Ráno jsme navštívili v Erfoudu dílnu na výrobu keramiky a hlavně na výrobu užitných předmětů z fosílií. V této oblasti lze snadno nalézt nebo koupit fosílie nebývalých rozměrů. V místní dílně se prodávají jak fosílie tak i výrobky z nich. Zajímavé. Naše cesta se obrátila na východ. Projíždíme nejmaročtějším Marokem. Podél řeky Todra do městečka Tinerhir. Stará hliněná zástavba pod horami, s palmami, nad řekou. Velmi hezký, fotogenický pohled. Projíždíme Tinerhirem do soutěsky řeky Todra. Dočetl jsem se, že je dlouhá 30 km, jsou v ní mnohé kasby (pouštní hrady) a místy jí obklopují až 300 m vysoké skalní stěny. Teď, v dubnu, je v říčce už jen málo vody. Pro místní obyvatele je voda natolik vzácná, že sem pořádají výlety a piknikují na ostrůvcích štěrku v říčce. My jsme viděli jen úplný začátek soutěsky t.j. cca 1 km z těch 30 km a po půl hodině jeli dál. Času je málo a arabští řidiči spěchají na oběd do místní restaurace. Oběd trval 1,5 hodiny. Bože, zač nás trestáš. Další cestou k západu jsme nahlédli do 2 pouštních oáz a uviděli několik hliněných hradů. Bohužel jsme nejeli " Cestou tisíce kasb" jak sliboval program zájezdu. Buď selhal organizátor zájezdu, nebo průvodci zájezdu. Přesto byla cesta krásná.

13-6-5-m1140075-u--2-.jpg

         jazzko.ontheroad.to/show/tinerhir                                                                 

http://www.jiznicechy-foto.cz/fotoalbum/73-maroko---mesta--pouste--hory-a-oazy/udolim-reky-dades/

14.4.2013 Z Ourzazate do Marrákeše 

Nedaleko Ourzazate jsme navštívili velikou zachovalou kasbu, zčásti přístupnou turistům. U městečka Varzazát jsou postaveny velké filmové ateliery a město Ourzazate z flmového průmyslu těží. Silnice stoupá do hor a z parkoviště vidíme mimořádně zachovalou kasbu Aït Benhaddou. Ta je udržována především proto, že si jí oblíbili filmaři. Točil se v ní i Ježíš Nazaretský. V odvážných serpentinách přejíždíme Vysoký Atlas, silnicí přes Tizi-n-Test,ve výškách kolem 2000 m/m. Nedaleko je nejvyšší hora Maroka Djebel Toubkal 4167 m/m. Krajina a barvy skal jsou překrásné. Odpoledne přijíždíme do Marrákeše, města, které bylo založeno v 11.stol. a v té době bylo hlavním městem říše Maghribu ( Islámské říše zahrnující území dnešní Libie, Tuniska, Alžírska, Maroka a Mauretánie).

14-4-5-m1150086-u--2-.jpg

 www.mahalo.cz/maroko/destinace-maroka/pohori-atlas.html                             

http://www.jiznicechy-foto.cz/fotoalbum/73-maroko---mesta--pouste--hory-a-oazy/ourzazate-a-vysoky-atlas/

154.2013 Marrákeš

V Marrákeši jsme si prohlédni exterier mešity Koutoubiaa především její minaret, který je ukázkou klasické maghribské architektury. Na vrcholu minaretu jsou dvé mosazné koule, které měly ochránit stavbu před zloději a rabováním. Mešita je 5 x vyšší než šířka její základny. Prošli jsme zahradami Jardin Menara s velkou vodní nádrží, ve které se učili plavat středověcí bojovníci. Je to spíš park než zahrada, neposkytuje moc stínu a čistota vody v bazénu neláká ke koupání. Z řady památek v Marrákeši jsme navštívili palác Bahia. Ten byl postaven koncem 19.stol., v původním klasickém marockém stylu. Byl považován za nejkrásnější palác své doby. Dnes je přístupný jen z části, protože i v tomto městě má král ve zbytku paláce své sídlo. Snad nejznámějším turistickým lákadlem Marrákeše je náměstí Place Djemaa El Fna. Ohromné prostranství lemované krámky a restauracemi se po poledním žáru zaplňuje hudebníky, kejklíři, vykladači osudů, zaklínači hadů a po západu slunce i jedlíky. Na náměstí se objeví snad stovky stolů a korzující lidé zde večeří. Atmosféru náměstí si můžete prohlédnou ve filmu s odkazem: www.youtube.com/watch

14-5-1-m1150102-u--2-.jpg

cs.wikipedia.org/wiki/Marr%C3%A1ke%C5%A1                                                 

http://www.jiznicechy-foto.cz/fotoalbum/73-maroko---mesta--pouste--hory-a-oazy/marrakes/

Maroko je krásné a na jeho návštěvu nezapomenete. Přesto chci upozornit na realitu, na kterou by se měl návštěvník cestující s turistickou kanceláří připravit. Ten, kdo byl třeba v Turecku, bude vědět o čem píši. Naše tur. kanceláře reálně nemohou samostatně organizačně zajistit a zvládnout zájezdy do Maroka. Připravují je tedy se spolupráci s tamními kancelářemi. V autobuse je přítomen česky mluvící a místní průvodce. Maročané nespěchají, nechápou priority zájmů evropanů, nebo je chápou ale oni pracují na základě provizí. Výsledkem je, že např. ve Fezu, úžasném městě se spoustou památek, prolétnete uličky mediny, nakouknete do několika památek a protrpíte nejméně celkem 3 hodiny návštěvou prodejen keramiky, oděvů, kabelek a lékárny. Málo kdo něco koupí, ale minimálně místní průvodci i z toho mála mají provizi. Pohybovat se samostatně v nepřehledných medinách měst, zvláště když ani nevíte ve kterém hotelu budete spát a, tak jako my, nemáte ani telef. číslo na českého průvodce, je prakticky nemožné. Musíte tedy "nakupovat". Z tohoto pohledu zvažujte i nabídky průvodců na výhodnost koupě zboží nebo návštěvy obchodů, restaurací a účast na vystoupeních místních folklórních skupin. Připravte se na tyto okolnosti organizováného cestování v Maroku. Šťastnou cestu.

m1170001-u2--2-.jpg

 16.1.2014  Josef Burián 

 

Náhledy fotografií ze složky 73 Maroko - města, pouště, hory a oázy


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář