Jdi na obsah Jdi na menu
 

Hnízdění pisil čáponohých na Vrbenských rybnících

11. 7. 2016

Pisily čáponohé jsou vzácným a zřídkavým hostem našich rybníků. Letos zahnízdily ale dramatické vyvedení mladých bylo jen z části úspěšné. Poprvé byly pisily pozorovány na Vrbenských rybnících (alespoň soudě podle databáze avif.burds.cz.,) 8.6.2016 p. Radkem Lučanem s přáteli.

Dne 18.6. dokumentuje p. Velek hnízdění pisil a 4 vejce v hnízdě. V dalších dnech se stalo hnízdo, poměrně snadno pozorovatelné z hráze s cestou, předmětem zájmu ornitologů a milovníků přírody.

Dne 9.7. v 6.00 hod jsem zpozoroval první ptáče a kolem poledne byly v hnízdě ptáčata dvě.

Další den ráno, 10.7.2016 v 6.00 hod. jsem zjistil, že v hnízdě jsou stále jen dvě ptáčata a rodiče se právě vystřídali při sezení na vejcích. Bohužel do rána voda v rybníku stoupla natolik, že spodní část vajec chladila voda. V 7.00 hod pisily odvedly ptáčata do bezpečí na vyvýšené místo a přerušovaně se pokoušely o vysezení zbylých vajec. Mně a asi i jim bylo jasné, že tato snaha je marná. Pokusy neustaly do 9,30 hod, kdy jsem odešel. Teprve doma, když jsem prohlížel pořízené fotografie jsem si všiml, že z jednoho vejce kouká hlavíčka další vylíhlé pisily. Jestli jí rodiče zachránili nebo jestli zahynula ve stoupající vodě se snad dozvíme z pozorování pisil čáponohých na Dominu v dalších dnech.

Nabízím vám fotografickou reportáž této epizody ze života vodních ptáků. Pokud jí uvítáte, nabyla moje práce zbytečná.

České Budějovice 11.7.2016

 

http://www.jiznicechy-foto.cz/fotoalbum/31-p-t-a-c-i/311--------------vodni-ptaci/pisila-caponoha-7-2016/

Další průběh hnízdění je nejasný. Voda v rybníku stoupla natolik, že rodiče nebyli schopní vyhledávat hmyz na jeho dně. Jestli ptáčata krmili hmyzem z jiných rybníků, nebo je  dokázali převést do bezpečí, nevím.

 

Náhledy fotografií ze složky 311 ------------ Vodní ptáci

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pisily

(Josef Velek, 11. 7. 2016 17:30)

Nádherná fotodokumentace. Škoda, že ne se stoprocentní úspěšností vyhnízdění, které bylo na dosah. Mám k tomu hnízdu a druhu zvláštní vztah, přesto že nález hnízda byla veliká náhoda. Jsem šumavák a k rybníkům jsem se dostal vlastně poprvé. Krásná lokalita. Krásný den. JV

Re: Pisily

(Josef Burián, 11. 7. 2016 18:06)

Děkuji pane Velku za zájem o pisily, přírodu a i o ocenění mých fotografií. Jsou vyhovující jen jako výstup použité techniky. Bohužel tentokrát s nimi nemohu být po technické stránce spokojen. Přeci jen vzdálenost, na kterou bylo fotografováno, byla limitující. Mějte se hezky a věřím, že se u Vrbenských rybníků potkáme.